Ads header

Ads

Saturday 21 March 2015

VODA U KOLJENU OD POVREDE – Evo kako da si pomognete!



Krompir je definitivno najrasprostranjenija namirnica na svijetu, ali nažalost malo cijenjena i često na lošem glasu.

Zanimljivo je kako bi se hraneći samo krompirom čovjek mogao održati na životu i to zahvaljujući obilju minerala i vitamina koje posjeduje. A upravo te važne vitamine C, B1 i B2, treba znati sačuvati i iz krompira izvući najbolje što ćete postići ukoliko nastojite izbjeći ove tro najveće greške.

Kuhanje oguljenog i narezanog krompira

Kuhan pod korom, krompir uspijeva sačuvati čak trećinu svoje količine vitamina C, dok pečen u cjelosti ostaje hranjiv. Osim toga kora krompira sadrži fluor, dobro poznat element koji čuva zube i sprječava karijes.

Kada ne možete izbjeći guljenje krompira učinite to, ali pazeći da skinete minimalan sloj kore jer se ispod nje krije riznica bjelančevina.

Zamrzavanje jela s krompirom

Krompir svjež ili jela koja ga sadrže nije poželjno zamrzavati, naime pod temperaturom ispod nule škrob se pretvara u šećer i postaje štetan. Drvene kutije smještene u tamne i suhe prostorije idealni su uslovi za čuvanje krompira. Takvi će spriječiti klijanje, koje iz krompira izvlači hranjive vrijednosti, ukoliko klice izrastu potrebo ih je što brže otkinuti.

Podgrijavanje krompira

Krompir već termički obrađen ne bismo trebali podgrijavati, jer nakon zagrijavanja gubi svoja nutritivna svojstva. Naime u samom srcu krompira tokom podgrijavanja dolazi do oslobađanja teških metala, tačnije toksičnog solanina koji razbija bjelančevine u organizmu.

Do trovanja neće doći konzumacijom jednog podgrijanog obroka, no svakako takvo što treba izbjegavati. Nutricionisti preporučuju krumpir jesti ohlađen, jer tada se u njemu povećava otporni škrob.

Share this Video :

0 comments:

Post a Comment

ads