Vitamin C je od svih vitamina možda najpoznatiji. Koristi se sprječavanje raznih bolesti, gripe, prehlada i za smanjenje količine kolesterola. Poznat je u liječenju skorbuta, bolesti otečenih i krvavih desni, bolnih mišića i kostiju.
Zbog skorbuta je vitamin C i bio otkriven ’20-ih godina prošlog stoljeća. Izolirao se iz agruma, a za njegovo otkriće je 1937. godine znanstvenik Albert Szent-Gyorgy dobio Nobelovu nagradu.
Među najbogatije izvore vitamina C ubrajamo šipak , crni ribiz, papriku, peršin, naranču i limun. Voće je najbolje jesti svježe, a termičko obrađivanje bi se trebalo izbjegavati radi brže razgradnje od ostalih vitamina.
Rijetki su slučajevi velikog nedostatka vitamina C u organizmu, dok je blagi manjak uobičajen. Neki od simptoma manjka su gubljenje tjelesne težine, umor, krvarenje desni, smanjena otpornost na prehlade i brzo stvaranje modrica.
Višak vitamina C se izlučuje putem mokraće, stoga nema brige kod uzimanja veće količine vitaminskih dodataka. U nekim slučajevima oboljenja od raka preporučaju se doze veće od 1000 mg na dan. Virusne bolesti poput herpesa i AIDS-a bolje se stavljaju pod kontrolu prilikom uzimanja veće doze vitamina C.
Osim za općenito uzimanje vitamina C za jačanje imuniteta, dobar je i za zdravlje kože. Sinteza kolagena nije moguća bez ovog vitamina, a kolagen je sastavni dio kože, kostiju, hrskavica i zuba. Sa dovoljnom količinom vitamina C koža će izgledati zdravo, a rane zadobivene prilikom ozljeda će brže zacijeliti.
Prilikom uzimanja veće količine vitamina C moguće su nuspojave poput mučnine, povraćanja, proljeva i pojave bubrežnog kamenca.
Preuzeto sa: Savjetnica.com
0 comments:
Post a Comment