Ads header

Ads

Saturday, 31 August 2013

Čudesno piće koje će poboljšati metabolizam i jednostavno osvježiti cijelo tijelo

Hvaliti zeleni čaj ponovo je na dnevnom redu kod nas! Ovog puta vam prenosimo recept za piće koje će ubrzati metabolizam i pročistiti organizam kao rijetko koje, odnosno koje će odlično doći onima koji pokušavaju izgubiti višak kilograma. Autor je popularni Dr. Oz, najpopularniji američki celebrity doktor

Samo šolja zelenog čaja dnevno poboljšava metabolizam za 12%, ali to nije jedino dobro koje ovaj čaj čini našem tijelu – Reguliše šećer u krvi, pomaže mentalnom zdravlju, smanjuje rizik od srčanog udara, podiže imunitet, štiti od raznih oblika tumora … Ali, pored ovog sve popularnijeg zdravog pića, recept o kojem govorimo traži još dva osvježavajuća i za metabolizam odlična sastojka – narandžu (koju možete zamijeniti mandarinom ili tangerinom) i mentu.
Priprema
1. Najprije pripremite 1l zelenog čaja: Vodu u posudi zagrijte do 80 stepeni celzijevih, maknite s vatre i dodajte 5 vrećica zelenog čaja. Ostavite vrećice 3 minute ili onoliko koliko savjetuje proizvođač. Ostavite da se ohladi. Jednu narandžu dobro isperite hladnom vodom, a zatim je isjeckajte, neoguljenu (ili oguljenu, s tim da ostavite bijeli dio kore), na kriške.
2. U praznu teglu volumena od 1l istresite ohlađeni zeleni čaj, dodajte kriške narandže i šaku svježe mente. Zatvorite teglu i ostavite u frižider preko noći da se sastojci dobro sjedine. Ova količina dovoljna je za dvije osobe tokom sljedećeg dana, tj. pola litra po osobi. Popijte jednu šolju prije svakog jela. Dakle, bitka protiv viška kilograma, prema riječima Dr. Oza, uz ovo piće biće mnogo lakša!

Kaki - voće bogova



Okusom između ananasa i breskve, ovo je voće pogodno za brojne koktele, salate i deserte.
Kakrakteristično je za zimske mjesece u Europi, ali ga se može naći tijekom cijele godine po boljim supermarketima, ali onda bolje da ne znate za cijenu. Kakijevo pravo ime Diospyros dolazi iz grčkog i znači "božansko voće“, prosječno je veličine breskve, a boje su u rasponu od žute do tamno narančaste. Sjajnog je tvrdog oklopa, a slatkom pulpom i teksturom podsjeća na rajčicu.
Plodovi kakija su bogati beta-karotenom i mineralima (natrij, magnezij, kalcij i željezo), imaju dvaput više vlakana od jabuke, a sadrže i fenole. Nezreli plodovi imaju visoke razine tanina, te stoga imaju malo gorak okus. Kada sazriju, slatki su i mekani poput breskve. Dvije su osnovne vrste kakija:
1. Hachiya - sorta s plodom u obliku srca. Ako ih nezrele stavite u papirnatu vrećicu s jabukama, možete ubrzati proces zrenja. Hachiya ima delikatniji okus u odnosu na Fuyu, ali je premekan, pa služi uglavnom za pekmeze.
2. Fuyu - Možete ih jesti kao jabuke, jednostavno ih narežete u salate i kolače. Naravno, možete ih i pustiti da dozriju, kada će pulpa izgledati poput želea, što znači da je najbolji trenutak da ih pretvorite u pire.
Evo i jednostavnog recepta - salata s kakijem, potočarkama, maslinama i lješnjakom. Sastojci (za 4 porcije):
■ 1 glavica crvenog luka
■ 60ml svježeg soka od naranče
■ 1 žlica vinskog octa
■ 1 žličica meda
■ sol i papar
■ 60 ml ulja od kikirikija
■ 60 ml biljnog ulja
■ 2 potočarke
■ 4 rajčice 
■ 80 g lješnjaka
■ 2-3 kaki šljiva voća (Fuyu) izrezati na 8 kriški
■ 100g kozji sir
Pomiješajte u zdjeli luk, sok od naranče, ocat, med, ulje, sol i papar. Dodati rajčice i potočarke u zdjelu s preljevom i lagano promiješati. Dodati ulje od kikirikija. Postaviti naizmjenično na pladanj i poslužiti.

5 razloga zašto jesti lubenice

Imate dojam da vam stalno treba nešto slatko i ne možete si pomoći? Što biste napravili kad bi vam netko rekao da postoji način da utažite tu prokletu želju za slatkišima, a da pritom ta idealna namirnica ne sadrži masti, natrij ili kalorije? Čini se nemoguće, ali lubenica je savršeno rješenje za gašenje žudnje za slatkišima kad god osjetite potrebu jesti nešto zabranjeno.
Ljeto je u našim krajevima dušu dalo za lubenice, tako da nemate razloga ne iskoristiti priliku koja vam se pruža. No, osim što su iznimno osvježavajuće, postoje i drugi razlozi zbog kojih biste lubenice što prije trebali uključiti u svoju prehranu.
1. Jača imunitet
Konzumiranje lubenica može ojačati vaš imunološki sustav jer one imaju visok sadržaj vitamina C, koji je snažan antioksidans, i pomaže u spriječavanju raznih bolesti. Također, redovito konzumiranje namirnica koje sadrže vitamin C može zaštititi i same tjelesne stanice od brojnih štetnih čimbenika.
2. Antioksidans
Likopen je antioksidans poznat po sprečavanju srčanih bolesti, a može spriječiti i rak prostate. Lubenica sadrži vlakna, kalij (koristan za živčani sustav), magnezij, folnu kiselinu i beta-karoten (antioksidativna svojstva)... Stoga iskoristite prednosti lubenice koja ne zahtijeva kuhanje da bi oslobodila svoja antioksidativna svojstva. Brrr, kuhana lubenica, bolje da nismo zamislili ovu scenu...
3. Pomaže liječiti rane
Lubenica ima ljekovit učinak, tako da može pomoći i u liječenju lakših ozljeda.
4. Bogata vlaknima i kalijem
Osim gašenja žeđi, lubenica je dobra za tijelo i jer uklanja toksine, a posebno se preporuča osobama koje imaju problema s bubrezima.
5. Poboljšava seksualni život
Mnogi stručnjaci preporučuju lubenice u prehrani jer je utvrđeno da sadrži citrulin, koji ima učinke slične Viagri. Kada uđu u tijelo, pretvaraju se u arginin – aminokiselinu koja je korisna za krvožilni sustav jer daje elastičnost stijenkama arterija. Dakle, umjesto plavog – crveno!
Lubenica se preporučuje i u dijetama za mršavljenje jer ima malo kalorija i daje osjećaj sitosti. Potiče izlučivanje toksina iz tijela i pomaže u regulaciji krvnog tlaka. Još niste otišli do tržnice!? E, svašta

Bubrezi su centar našeg tela

Ako primeti da ima tanušan glas, lekaru je jasno da je pacijentu energija pluća na niskom nivou. Crvene oči mu ukazuju na vatru iz jetre, a žutilo u licu na nedostatak krvi i energije slezine. Ako žena ne može da ostane u drugom stanju, procenjuje se energija levog i desnog bubrega.


 su emocije, a svaki organ ima svoju emociju. Za pluća se vezuje tuga, za jetru bes, za bubrege strah, za želudac briga. Svaki organ ima i svoj ukus. Pluća vole začinjeno i ljuto, jetra kiselo, slezina slatko, a bubrezi slano. Organi, smatraju kineski lekari, imaju i svoj energetski pravac.

Energija se naziva či i zavisi od krvi, pa lekari kineske medicine kažu da je krv majka energije, a energija gazda krvi.

  
PROLEĆE JE VREME JETRE

– Bubrezi su u kineskoj medicini jedan od najvažnijih organa jer predstavljaju osnovu jina i janga i jedan su od važnih energetskih centara našeg tela. Vezani su za koštano-zglobni sistem, sluh i strahove. Lečenjem bubrega utičete na sve ove sisteme. Jetra je vezana za krv, u njoj se krv skladišti i uglavnom se uvek tretira kod poremećaja menstrualnog ciklusa kod žena – objašnjava dr Ana Žikić, lekar tradicionalne kineske medicine i saradnik u ordinaciji „Holitimed“.

Kako u kineskoj medicini svakom godišnjem dobu odgovara po jedan organ, element i pokret u prirodi, tako su za proleće vezani jetra, drvo i vetar.

– U jetri živi vetar, a on se ponekad ispoljava u obliku svraba, glavobolje, vrtoglavice. Jedna od najznačajnijih funkcija jetre jeste obezbeđivanje nesmetanog protoka energije kroz naše telo, ali i protoka misli. Ako je jetra u harmoniji, ne bi trebalo da ima stresa i pritiska. Ljudi sa zdravom jetrom su smireni, vrlo lako donose odluke i dobri su lideri. Ako je jetra u stanju stagnacije, opstrukcije ili u njoj postoji vatra (jedan od sindroma u kineskoj medicini), otežan je protok energije kroz jetru, ali i kroz telo, što se manifestuje kao niz fizičkih i emocionalnih problema – navodi dr Ana Žikić.

Naša sagovornica kaže da su neki od prvih znakova disharmonije jetre vezani s ljutnjom, besom, ohološću, ozlojeđenošću, tvrdoglavošću, nasiljem... Ako te emocije nisu iskazane, uz mogućnost promene, onda one mogu dovesti do depresije ili čestih promena raspoloženja. Postoji i niz fizičkih simptoma koji ukazuju na disharmoniju jetre.

– Najčešći simptomi tog sindroma su menstrualni problemi, umor, tenzije, ukočenost tela, bol ispod rebarnog luka, alergija. 
  
Šta sve obuhvata tradicionalna kineska medicina

Akupunkturu: to je drevni kineski način lečenja pomoću iglica koje uspostavljaju balans u našem organizmu, leče ga i podmlađuju
Moksibustiju: podrazumeva zagrevanje akupunkturnih tačaka zapaljenim štapićima mokše. Štapići mokše napravljeni su od mlevene, pa presovane pelinove vune
Kinesku fitoterapiju:umesto usredsređivanja na bolest koju neka biljka može da leči, Kinezi razmatraju njene ukupne efekte na telo. Na primer, da li ona zagreva telo? Da li izaziva znojenje i slično
Tuinu: vrsta kineske masaže gde se tačno utvrđenim pokretima radi stimulacija akupunkturnih tačaka. Time se uspostavlja protok energije
Dijetologiju: prepisivanje određenog načina ishrane prema konstituciji pacijenta
Či gong: drevna kineska veština gde se skladom pokreta i disanja postiže balans uma i tela 
ČOVEK JE MIKROKOSMOS

Tokom viševekovne primene tradicionalna kineska medicina razvila se u jedinstven i integralni medicinski sistem. Zbog visoke efektivnosti i mogućnosti prevencije oboljenja, ravnopravno deli mesto sa zapadnom medicinom u kineskom sistemu zdravstvene zaštite, ali se s velikim uspehom primenjuje svuda u svetu.

Kineska medicina je spoj zajedničke primene brojnih tehnika i teorijskih postavki čiji su koreni u drevnoj kineskoj filozofiji –taoizmu. U osnovi ovog učenja je usklađenost čoveka s prirodom.

– Postoji izreka da je čovek nalik mikrokosmosu u okviru makrokosmosa, i da su procesi koji se dešavaju u našem telu pod uticajem istih sila koje vladaju univerzumom. Zato je jako bitno da čovek uskladi svoj način života, ishrane i ponašanja s prirodom, s godišnjim dobima – kaže dr Ana Žikić. 

RAVNOTEŽA PET ELEMENATA

Dva osnovna koncepta tradicionalne kineske medicine su holistički, celovit pristup pacijentu, i određivanje tretmana koji je baziran na diferencijaciji simptoma. Lekar kineske medicine pacijentu će postaviti pitanje o njegovoj konstituciji, načinu života i fizičkim simptomima.

– Jedno od najvažnijih pravila kineske medicine jeste – lečiti uzrok, a ne samo posledice oboljenja. Zato ponekad ovaj način lečenja zahteva vreme, ali i potpunu promenu ranijeg načina života – ističe naša sagovornica.

Osnovne teorije na kojima je bazirana kineska medicina su: teorija jina i janga, čija i krvi, teorija pet elemenata, sistem meridijana i kolaterala.

Osnovne celine koju ona obuhvata su: akupunktura i moksibustija, kineska fitoterapija, tuina (kineska masaža), dijetologija ( principi ishrane) i či gong, drevna kineska veština gde se skladom pokreta i disanja postiže balans uma i tela).

Recimo, teorija „Pet elemenata“ je škola kineske medicine koja se najviše praktikuje u Americi. Lekari ove škole postavljaju dijagnozu utvrđujući u kojem odnosu se u pacijentovom telu nalaze osnovni elementi, zemlja, vatra, voda, vazduh i metal. Oni smatraju da se zdravlje vraća ako se ponovo uspostavi ravnoteža ovih elemenata.

Indijski orah čuva želudac i poboljšava koncentraciju

Plod egzotične biljke indijskog oraha prava je riznica hranljivih materija – vitamina C, B1, B2, B6 i E, kao i nijacina, cinka, kalija, natrija, bakra, fluora, joda, kalcija, željeza i fosfora. U svom sastavu ima dosta masnoća koje mu daju visoku kalorijsku vrijednost.
Indijski orah se preporučuje u slučaju mentalnog naprezanja, a naročito učenicima i studentima, kao i onima koji dugo sjede za kompjuterom. 

Naučna istraživanja su pokazala da plod indijskog oraha ima antimikrobno, antiseptičko, protuupalno, diuretičko, osvežavajuće i tonizirajuće dejstvo, ali i da suzbija kašalj, groznicu i grip, snižava nivo šećera u krvi, povišen krvni pritisak i čisti crijeva. 

Ovo ukusno koštunjavo voće efikasno uništava helikobakter pilori, uzročnika čira na želucu, a u njegovoj ljusci otkrivena je anakardična kiselina, za koju se smatra da ubija kancerozne ćelije. 

Od lišća i kore drveta indijskog oraha se pravi čaj protiv dijareje, upale krajnika i ranica na sluzokoži. 

Ipak, stručnjaci savjetuju opreznost prilikom konzumiranja, jer indijski orah (kao i drugi plodovi ove vrste) mogu uzrokovati alergijske reakcije.

Jaglac

Zlatnožuti cvijetovi jaglaca mirišu ugodno poput meda. Nalazimo ga na brdskim livadama, planinskim i pretplaninskim predjelima. Visoki jaglac raste gotovo na svim livadama, rubovima šuma, i ispod grmlja. Po svojoj je ljekovitosti ravan „običnom“ jaglacu i možemo ga isto koristiti. Treća vrsta jaglaca je alpska biljka i strogo zaštićena. Jaglac svojom ljekovitošću pročišćuje krv te uklanja sve otrove koji uzrokuju giht i reumatska oboljenja. Čaj od jaglaca ublažava migrenu, glavobolju, odlično djeluje kod upale srčanog mišića.

ČAJ OD JAGLACA PROTIV NESANICE : 50 g jaglaca, 25 g cvjetova lavande, 15 g plodova hmelja, 10 g Gospine trave, 5 g odoljenova korijena. Vrhom punu čajnu žličicu ove mješavine prelijemo s 1/4  vode i ostavimo da odstoji 3 minute. Čaj pijemo jako vruć neposredno prije spavanja. Po želji možemo ga zasladiti s medom. Koristimo ga kod nesanica i živčanih smetnji.

PROLJETNI ČAJ : 50 g jaglaca, 50 g mladica bazge, 15 g koprivinih listova, 15 g maslačkova korijena. Vrhom punu čajnu žličicu ove mješavine oparimo s 1/4 litre vode i ostavimo da odstoji tri minute. Pijemo tijekom dana u gutljajima, dvije šalice čaja. Koristimo za čišćenje krvi.

VINO OD JAGLACA : Bocu od dvije litre rastresito napunimo do grla s svježim cvjetovima jaglaca i prelijemo s domaćim bijelim vinom. Bocu ostavimo da odstoji 14 dana na suncu lagano začepljenu. Vino koristimo kod srčanih tegoba, s time da svaki dan uzmemo po tri pune velike žlice svaki dan.

Borovnice štite od demencije i čuvaju vid

Borovnice sadrže raznolik spektar hranjivih materija, a najbogatije su manganom, vitaminima C i K, kao i dijetalnim vlaknima. Bogate su i kalijumom, kalcijumom i fosforom, a još se više ističu sadržajem fitonutrijenata. 

Borovnice poseduju značajne količine pektina, koji snižava holesterol, i antocijana - jednog od najjačih antioksidanata. On daje plavu, ljubičastu i crvenu boju voću i povrću, a smatra se i da smanjuje rizik od upala i raka

Plodovi nisu jedini deo borovnice koristan za zdravlje. Naime, i listovi borovnice imaju brojna lekovita svojstva priznata u narodnoj medicini. Od listova se priprema čaj koji pomaže kod brojnih stanja poput proliva, upala usne šupljine i ždrela, i šećerne bolesti

Takođe, čaj može pospešiti rast kose, ako se redovin utrljava u koren kose. 

Kao i ostalo bobičasto voće, borovnice imaju niski glikemijski indeks. Nedavna istraživanja pokazala su da dobro utiču na regulaciju šećera u krvi kod osoba koje pate od dijabetesa tipa 2. 

Redovno konzumiranje borovnica povoljno utiče i na krvni prirtisak muškaraca i žena, bez obzira na starost. U istraživanjima, pacijentima s povišenim krvnim pritiskom borovnice su značajno smanjile sistolički i dijastolički krvni pritisak. 

Štite mrežnjaču oka 

Mrežnjača oka trpi veliki rizik od oksidativnog oštećenja, a borovnice pomažu i na tom planu. Antocijanini u borovnicama štite mrežnjaču od oksidativnog stresa i negativnog uticaja sunčevog zračenja. Studije potvrđuju ulogu antocijanina u lečenju slabog vida i smanjenog vidnog polja. 

Antocijanini deluju na kapilare u mrežnjači tako što im pojačavaju funkciju, a ujedno sprečavaju degeneraciju žute mrlje.

Čuvaju mladost mozga

Možda najbitnije istraživanje o borovnicama pokazalo je da bi one mogle postati važan saveznik u borbi protiv Alchajmerove bolesti.

Istraživanje je uključilo starije osobe prosečne starosti od 76 godina. Dvanaest nedelja konzumiranja borovnica bilo je dovoljno za poboljšanje rezultata na testovima kognitivnih funkcija.

Autori istraživanja uvereni su da borovnice nisu korisne samo za poboljšanje memorije. One odlažu početak drugih kognitivnih problema povezanih sa starenjem, pa bi mogle biti od velikog značenja kod Alchajmerove bolesti.

Dobrobiti borovnica:
  • snižavaju nivo holesterola
  • pomažu kod dijabetesa tipa 2
  • smanjuju visok krvni pritisak
  • poboljšavaju pamćenje i ostale kognitivne funkcije
  • sprečavaju infekcije urinarnog trakta
  • smiruju menstrualne tegobe
  • poboljšavaju rast kose
  • štite zdravlje oka
Konzumiranje i čuvanje borovnica

Kao i ostalo voće, borovnice u svežem stanju imaju najbolji ukus i najveću prehrambenu korist. Na pijacama ih možete kupiti sveže, a u prodavnicama su dostupne i smrznute borovnice tokom cele godine.

Kad kupujete sveže borovnice, odaberite bobice koje imaju živu i ujednačenu boju. Protresite posudu u kojoj se nalaze – ako se bobice ne kreću slobodno to može značiti da su mekane, oštećene ili plesnive.

Pri kupovini smrznutih borovnica, nežno protresite kutiju kako biste se uverili da bobice nisu zalepljene jedna za drugu. To bi moglo da sugeriše da su odmrznute i ponovno zamrznute.

Pre odlaganja borovnica u frižider uklonite sve zdrobljene i plesnive bobice kako biste sprečili da se i ostatak pokvari.

Nemojte ih prati odmah, već tek neposredno pre konzumiranja. Čuvajte ih u zatvorenoj posudi u frižideru do tri dana.

Borovnice možete jesti sveže, ili pripremiti od njih sokove, džemove, kolače i sladolede.

Probajte borovnice umešane u šejk ili voćnu salatu. Ili ih dodajte u žitarice koje jedete za doručak

Mažurana

Mažurana je niska biljka malih, jajolikih listova i malih, bjelkastocrvenih cvjetova, skrivenih u nježnozelenim lopticama. Gajimo je u vrtu i upotrebljavamo za začin u juhi, varivu, mesnom jelu. Cvate u srpnju i kolovozu. Režemo je 2-3 puta na godinu.

Vrlo je djelotvorna kao ljekovita biljka. U medicini se već odavna upotrebljava za pospješivanje probave, kod prehlade probavnih organa, katara dišnih organa, kašlja, astme, kod bolne mjesečnice. Blagotvorno djeluje na sve unutrašnje organe; jetru, slezenu, bubrege, mjehur, pluća i oživljava njihov rad.Tim čajem pomoći ćemo kod nesanice, lupanja srca, tjeskobe, grčeva, općenito kod živčanih smetnji.Grgljamo li čaj raskužujemo usnu šupljinu kod afta, upale jezika i svih drugih neugodnosti u ustima.Tako je i kod upala u nosu, kihavice, peludne groznice. Vatu namočimo u čaj i naguramo je u nos.Mažuranu polako ispržimo na masti ili maslacu, procijedimo i nalijemo u posudice.Tu mast upotrebljavamo kod rana i kihavice. Nos namažemo iznutra i izvana. Kod bolnih mjesečnicamažemo donji dio trbuha. Mast upotrebljavamo još kod isčašenja, uganuća, uzetosti, reume.Reumatičari neka stavljaju na oboljela mjesta oblog od čaja od mažurane. Kod nesanice pijemo navečerčaj od mažurane ili stavljamo na čelo oblog od čaja.
O P R E Z!  Treba paziti da doze nisu prevelike, jer mažurana je opojna biljka. Osjećali bismo se loše

Mrkva

Mrkva je poznata vrtna biljka, neizostavna u zdravoj prehrani. Izvrstan je izvor energije. Uživamo je sirovu i kuhanu. Sadrži gotovo sve vitamine i mnoge minerale. Vrlo je upotrebljiva i u medicini. Reumatičari bi svaki dan trebali piti sok od mrkve jer pročišćava krv i tjera na mokrenje.Sprečava nastanak bubrežnih kamenaca. Mrkva sprečava truljenje u crijevima, neutralizira suvišnu želučanu kiselinu. Prijeko je potrebna kod liječenja očne mrene. Budući da poboljšava oštrinu vida, trebali bi je konzumirati oni koji dosta voze noću. Djeca će biti otpornija na gliste, prehlade, rahitis, upale uha ako im svakodnevno dajemo svježu mrkvu. I šećerni je bolesnici mogu jesti bez sustezanja.


Sok pomaže i kod tvrde stolice te kod jetrenih, plućnih ibubrežnih bolesti. Protiv proljeva konzumiramo kuhanu mrkvu. U mrkvi je otkrivena tvar dokarin koja proširuje krvne žile i tako nas čuva od arterioskleroze. Budući da umnožava crvena krvna zrnca, čuva nas od slabokrvnosti, povećava otpornost organizma, učvršćuje kosti. Kašasti su oblozi dobri za ekceme, opekline, čireve te kod psorijaze. Juha od mrkve izvrsna je protiv proljeva kod dojenčadi. U tom slučaju neko vrijeme treba prekinuti dojenje. Za to vrijeme dojenčad i malu djecu možemo hraniti pireom od krumpira i mrkve koje smo narezali na komadiće prije kuhanja.Dodamo samo malo soli. Možemo pak dodati malo mažurane, peršina, mravinca, majčine dušice ili lovorova lista ne bismo li izbjegli jednoličnost dijetne prehrane i ubrzali liječenje. Mrkva odstranjuje otrove iz organizma. Od mrkvina lišća i stabljike kuhamo čaj za ispiranje usta kod afti. Mrkvino je sjeme također diuretik, jer potiče na mokrenje

Šparoge

ŠPAROGE :- ovo poljetno povrće djeluje pozitivno na mušku potenciju.Nekada se nazivalo i "čulnim štapićima".Tajna šparoga je u bogatstvu cinka i molibdena(oligoelement koji sudjeluje u metabolizmu,posebno kod mehanizama detoksikacije i čišćenja organizma) a tu je i asparaginska kiselina koja pojačava njihovo djelovanje na seksualnu potenciju

Stomaklija


STOMAKLIJA,DUPČAC,PODUBICA - Teucrium shamaedrys / : -- cijeli je niz bolesti koje liječi ova biljka ; zaustavlja dosadn proljeve ( ubija bakterije u crijevima ).liječi reumu,giht astmu,nesanicu,šećernu bolest,izbacuje mokraću iz tijela i nagomilanu sluz iz želuca i pluća;pojačava lučenje žuči,liječi slezenu,uklanja grčeve u želucu,ubija bakterije u želucu i crijevima,olakšava iskašljavanje. ČAJ : - puna čajna kašika suhe ove biljke stavi se u 1/2 l vrele vode ,ostavi se 10 minuta i procijedi; čaj se popije vrlo topao tokom dana u malim gutljajima; u želucu i crijevima djeluje baktericidno.tj ubija bakterije.Istim se čajem liječe dišni organi i limfne žlijezde.u tu svrhu pije se 3 - 4 šoljice dnevno,a istovremeno se od njega stavljaju oblozi. VINO :- 200 - 250 g svježe ili suhe ove bilike prelije se s 1 litrom crnog vina i pusti da odstoji 2 sedmice,procijedimo i dnevno pijemo 1-2 čaše.To je izvanredan lijek protiv slabokrvnosti. ZAČIN : - svježa ili suha stomaklija isjeckana poboljšava ukus raznim jelima,a istovremeno liječi navedene bolesti.Iz iskustva prenešenog od poznanika i prijatelja mnogi su čir u stomaku izliječili pijući stomakliju pa nisu morali ići na
operaciju.....RASTE POKRAJ PUTEVA ,PLANINSKIM
LIVADAMA ,NAŠIM NEKOŠENIM MEKOTAMA.PO STIJENAMA....

Špinat

ŠPINAT,ZELJE - Spinacia oleracea L. Čuva imunološki sistem,pomaže kod razgradnje holesterola,snadbijeva sluznicu odbrambenim tvarima,održava stalnu temperaturu tijela.Štiti od atereskleroze i malokrvnosti.Sadrži mnogo beta karotina,vitamina E,vitamina B1,B2 niacina,folne kiseline,vitamina C ,KALIJA,KALCIJA,MAGNEZIJUMA I ŽELJEZA.

Ranjenik

RANJENIK,HERMELIKA,DEBELA KOKA : -Sedum spectabile / Ranjenik je omiljeni lijek u našim gradovima.Mnogo se cijeni kao narodni lijek protiv čira na želucu..Uzela je toliko maha da se gaji i na grobljima.Biljka se vrlo lahko gaji i lijepo uspijeva i u loncima i saksijama.Gaji se I jedna vrsta sa bijelo prugastim lišćem(panašira).Iz gradova sa ova biljka sve više širi po selima kao ukras i kao lijek.Lišće joj je vrlo debnelo ,mesnato, i sočno(sekulentna biljka) gotovo kao u čuvarkuće.Stabljike su pravne i razgranate.Korjen je debeo,sličan repi.Cvast je veliki,na vrhovima ogranaka,bijelo ružičaste boje.Za lijek se upotrebljava samo svjež list.Zato ga preporučuju da ga svako ima ko ima čir na želucu gaji u svojoj kući da bi uvijek imao svježe lišće za spravljanje lijeka.Narod se toliko hvalo ovom biljkom da je biljka bila ispitivana i na nekim klinikama,ali za sada još nema nikakvih objavljenih rezultata.Mnogi bolesnici tvrde da su njome izliječili svoje aciditet u želucu i od toga vremena im se više ne podriguje kiselo i nemaju nikakvih smetnji u organima za varenje. List se upotrebljava na različite načine.Neki cijede sok i piju.D rugi i to većina,kuhaju 2-3 lista u šolji vode da uvre na polovinu i to piju 30 dana,rtiput dnevno prije jelaL Lijek se upotrebljava i u crnoj kafi, ai na mnoge druge načine.Drugi kuhaju tri lista u 100 g crnog vina i kad uvri na polovinu ,piju.Da ne bi triput dnevno morali kuhat,izjutra skuhaju tri doze za cijeli dan.U našoj narodnoj medicini upotrebljava se za liječenje opekotina,čireva,i raznih upala kože i sluznice iscijeđeni sok iz lista ranjenika.

Cvekla kao lijek

Ljekovita svojstva cveklePopravlja krvnu sliku, služi za jačanje imuniteta. Također, cvekla popravlja opšte stanje u organizmu.
Cvekla se preporučuje za liječenje od tumora, leukemije i raka, kao i za ublažavanje tegoba od niskog pritiska, žuči i želuca, gripa i drugih poremećaja. Povoljno utiče na nerve i rad mozga. Supstance betanin i betain koje se nalaze u cvekli podstiču razmenu materija, smanjuju holesterol, održavaju krvne sudove i pomažu kod bolesti jetre. Zahvaljujući jodu, cvekla je korisna u borbi arterioskleroze. Takođe, cvekla čisti krv i usporava starenje. Cvekla je korisna u liječenju malokrvnosti, naročito kod djece jer sadrži visok procenat gvožđa. Ona sadrži celulozu i pektin pa povoljno djeluje i na rad crijeva. 
Sok od cvekle, jabuke i mrkve



Sastojci: 

-1 kg cvekle oguliti i izrendati 
-1 kg mrkve oguliti i izrendati 
-1 kg jabuka oguliti i izrendati 
-2 limuna 
-šećera ili meda po želji 

Priprema: 

Pripremljenu izrendanu masu sastaviti, dodati iscijeđena dva limuna , posuti šećerom ili medom i ostaviti 12 sati na hladno mjesto. Sutradan procijediti kroz sterilnu gazu. Od ove mase se dobije oko litar i po soka. Čuvati u frižideru! Piti po jednu-dvije kašike ujutro, natašte (prije jela). Uglavnm sok se preporučuje za poboljšanje opšteg stanja organizma, jačanje imuniteta, za jačanje krvne slike. 


Svježi sok od cvekle: 

Cvekla ima ljekovito dejstvo i kod najtežih oboljenja, ali kuhanjem gubi svoju ljekovitost, pa je najbolje napraviti sok od presne cvekle. Od jednog kilograma cvekle može se dobiti oko 700 mililitara soka. Sprema se tako što se cvekla tanko oljušti, sitno narenda i prelije sokom od limuna i medom. Kada ova smesa odstoji, dobro se procjedi i pije u gutljajima cijelog dana. Kod najtežih oboljenja dnevno treba popiti pola litre soka. Kada se osjeti poboljšanje, količinu treba smanjiti na četvrtinu. 


Čorba od cvekle za jačanje krvi 

Za jačanje krvi i oporavak organizma pripremite čorbu po sljedećem receptu. Isjecite dvije veze mladih listova cvekle i stavite da se kuha. Sa cveklom neka se kuha i veza peršunovog lista (10 - 15 minuta). Istovremeno nasjecite glavicu crnog i dva čena bijelog luka, narendajte korijen šargarepe, jedan korijen peršuna i manji korijen celera. U to dodajte sitno narendane 4 - 5 cvekli i sve prelijte velikom kašikom ulja i sokom od limuna. Na kraju sve stavite u vodu sa lišćem i odmah sklonite sa vatre. 


Sirup od cvekle 

Ovaj sirup je veoma zdrav i namijenjen onim osobama kojima je loša krvna slika…Poslije dva mjeseca uzimanja ovog sirupa doktor vam neće vjerovati da ste to vi. 

Sastojci: 
1 kg cvekle 
1/2 kg mrkve (ne šargarepa, jer ima manje soka od mrkve) 
3 manje narandže ili samo 2 ako su velike (u manjima ima više soka) 
1/2 kg kiselih jabuka 
1 limun 
500 gr meda 

Priprema: 

Cveklu, mrkvu i jabuke oljuštiti i isjeckati na manje komade i ubaciti u sokovnik i iscjediti sok. Posebno limun i narandžu iscjedimo i dodamo u sok iz sokovnika, dodamo med (najbolji je lipov, bagremov ili livadski med). Sve povremeno miješamo da se med ujednaci sa sokom. Sipati u flaše. Dobije se oko jedan i po do dva litra sirupa. Ovaj sirup uzimajte svako jutro na prazan želudac oko 1 dcl razblažen sa vodom jer je ovako mnogo sladak. Ukusan je, veoma hranljiv i zdrav. 


Cvekla - Napitak za snižavanje holesterola i triglicerida 
Cveklu očistit i staviti u sokovnik zajedno sa 5 komada limuna. Iscijediti 1,5l soka i sipati u bocu od 1,5l. Pjena koja se napravi cijeđenjem soka isto se sipa u flašu. Zatvoriti bocu i staviti u frižider. Pije se 1dcl prije podne i 1dcl naveće. Svaki put prije upotrebe soka protresti malo bocu. Nekim ljudima potrebna je jedna doza od 1,5l ovog napitka da bi regulisali povišen holesterol i trigliceride a pojedinim 2 doze a sve zavisi od organizma. Napomena: Nemojte niti slučajno početi piti 2. dozu dok ne provjerite nalaze nakon što popijete 1. dozu ovog napitka

Kurkuma - Čudo prirode (začin)

Kurkuma je jedan od najmoćnijih prirodnih lijekova. Aktivni ljekoviti sastojak u kurkumi se zove kurkumin. Kurkuma se koristi u Indiji već tisućama godina kao začin i prirodna boja. Kurkuma daje jelima lijepu žutu boju i ugodnu aromu, a osim toga služi kao prirodni antibiotik, prevencija raka,  za čišćenje jetre i krvi, protiv artritisa i reume, zacjeljuje rane i brzo obnavlja povrijeđenu kožu.  Medicinska svojstva ovog začina postepeno su se razotkrivala tokom stoljeća. Već odavno je izvjesno da kurkuma posjeduje anti-upalna svojstva, ali nedavna istraživanja su pokazala da je kurkuma - pravo čudo prirode. Potvrđen je blagotvorni učinak kurkume kod mnogih bolesti od raka do Alzheimerove bolesti.
12 razloga zbog kojih vrijedi koristiti kurkumu:

  1. posjeduje antibakterijska svojstva, korisna je za dezinfekciju rana i opekotina
  2. prevencija mnogih vrsta raka
  3. smanjuje rizik od dječje leukemije
  4. čisti jetru na prirodan način
  5. štiti od Alzheimerove bolesti
  6. prirodni je lijek protiv bolova
  7. regulira metabolizam i potpomaže u mršavljenju
  8. ima anti-upalna svojstva
  9. već odavno se koristi u Kini kao lijek protiv depresije
  10. zbog svojih anti-upalnih svojstava prirodan je lijek protiv artritisa i reume
  11. ubrzava zacjeljivanje rana i brzo obnavlja povrijeđenu kožu
  12. potpomaže u liječenju psorijaze i drugih upalnih bolesti kože

Kurkuma se može koristiti u prahu ili kapsulama, a može se nabaviti skoro u svim trgovinama. Zapravo glavni sastojak kurkume - kurkumin je osnovni borac u liječenju i prevenciji karcinoma. Najbolje djelovanje ima na rak debelog crijeva, tankog crijeva, želudca, jetre, prostate, dojke i jajnika. To djelovanje je bazirano na dva procesa koji su nužni za preživljavanje stanica raka:

Apoptoza - stanice raka izbjegavaju apoptozu ili samouništenje stanica, što im kurkumin ne dozvoljava. Kurkumin se ovdje ponaša kao pametni lijek djelujući razorno samo na stanice raka.

Angiogeneza - kurkumin spriječava stvaranje novih krvnih žilca angiogenezom prekidajući time tumorima dovod hrane (energije) tako da tumori slabe i ugibaju. Kurkuma izbacuje kortikosteroide

Znamo da nam je klasična medicina za sve upale, bolove i otekline (edemi) davala kortikosteroide (Medrol i sl.) koji su doista pomagali ali uz visoku cijenu posljedica. Kurkuma (kurkumin) rješava te poteškoće učinkovito, prirodno i bez posljedica.

Mehanizme upale smo već ranije opisali, a sada vam predstavljamo procese rješavanja boli: kurkuma ima moć oduzimanja tzv. supstance P nervnim završecima. ’Supstanca P’ je upravo prijenosnik boli. Upravo upale prethode stvaranju boli i one su uzročnici aktiviranja imunog sustava kod autoimunih bolesti (CRP), kurkuma (kurkumin) koči sintezu loših prostaglandina (PGE2) koji su medijatori boli. Kurkumin također potiče nadbubrežne žlijezde da oslobode hormon kortizon koji je zadužen u tijelu da kontrolira upalne procese i bol. Nadamo se da će kurkuma izbaciti zloglasne kortikosteroide i uspostaviti prirodnu ravnotežu u organizmu bez posljedica.

Kurkuma liječi slijedeće bolesti:
upalne bolesti - reumatske, reumatoidni artritis, artritis, psorijazu, ekceme, astmu, autoimune bolesti, bursitis i tenditis, čireve, čukljeve, glavobolju, bol, gljivične infekcije, jedan od najboljih je čistača jetre i mikroflore u crijevima, kamen u žući i bubrezima, snižava znatno kolesterol (moždani i srčani udar), oticanje, protiv depresije,  dobro djelovanje kod liječenja raka, kao i prevencije (rak prostate, dojke i jajnika), najbolji prirodni preparat kod raka debelog crijeva, tankog crijeva, želudca i mjehura, prirodni je lijek protiv bolova, zacijeljuje rane i djeluje na štitnjaču.

Prstohvat kurkume možete dodati u rižu, jela od povrća, tijesto za palačinke, juhu. Kurkuma će dati jelu lijepu zlatno-žutu boju i ugodnu aromu raznim tjesteninama

Thursday, 29 August 2013

Fluor - Fluorum, F

IZVOR

Pravilnom prehranom unese se oko 3 mg fluora. Glavni izvor fluora je voda. Drugi izvori su: čaj, kava, riža, heljda, soja, špinat, luk, salata, krumpir, kelj, mlijeko, srdele, skuša, losos, govedina, piletina.
FUNKCIJA

Fluor je izravno uključen u stvaranje kostiju. Strukturni dio kolagena i glukozaminoglikana krvožilnog sustava, kože i drugih tkiva. Lokalna primjena otopine fluora na caklinu trajnih zuba u fazi izbijanja može smanjiti učestalost karijesa za 30 -40 %. Fluor se koristi u liječenju i prevenciji osteoporoze, ali je potreban oprez zbog toksičnosti.
NEDOSTATAK

Optimalna koncentracija fluora u vodi je 1 ppm. U većini zemalja svijeta se voda fluorira, tako da je nedostatak u zemljama trećeg svijeta.
DOZA

RDA je 1,5- 4,0 mg. Uzimanje suplemenata je opravdano samo kod djece do 12 godina i to ukoliko voda za piće sadrži manje od 0,7 ppm.
INTERAKCIJE

kalcij, aluminij, magnezij i željezo

Zašto je ujutro dobro popiti čašu voćnog soka?

Doručak je odavno prepoznat, kako od strane stručnjaka, tako i laika, kao najvažniji dnevni obrok. Ipak da li ga se uistinu tako i tretira? Uglavnom ne.

Je li Vam poznat osjećaj kada ste se ujutro probudili umorni, bezvoljni pa čak i neraspoloženi? Dobar doručak može Vam osigurati energiju potrebnu da bi izdržali ovakav dan. Redovito konzumiranje doručka može poboljšati Vaše sveukupno zdravlje osiguravajući organizmu vrijedne nutrijente. Utvrđeno je da osobe koje ne preskaču doručak s lakoćom osiguravaju dnevne potrebe organizma za nutrijentima. Isto tako, brojne studije su pokazale da su osobe koje redovito konzumiraju kvalitetan jutarnji obrok mnogo aktivnije i produktivnije, kako mentalno tako i fizički.

Preskakanje doručka znači nepotrebno gladovanje organizma minimalo 16 sati, a hrana je organizmu kao i gorivo automobilu, neophodna da bi pravilno funkcionirao.

Važno je naglasiti da bi doručak trebao osigurati četvrtinu dnevnih potreba organizma za nutrijentima, stoga je vrlo važno što ćemo doručovati.

U najvažnijem dnevnom obroku voćni sok može igrati više važnih uloga.

    Može organizmu osigurati potrebne vitamine i minerale i tako mu pomoći da zadovolji dnevne potrebe za vrijednim nutrijentima
    Sadržaj vlakana u voćnim sokovima pomaže organizmu u reguliranju probave, prehrambena vlakna iz sokova mogu osigurati bolju pokretljivost crijeva
    Voćni sok može spriječiti tzv. "jutarnju hipoglikemiju", odnosno pad šećera koji može voditi čitavom nizu fizioloških i fizičkih simptoma kao što su vrtoglavica, slabost, promjene raspoloženja, bol, anksioznost i depresija
    Osobama koje ujutro ne osjećaju glad, voćni sok može otvoriti apetit i tako pomoći da realiziraju najvažniji dnevni obrok
    Rezultati velikog broja istraživanja pokazali su da je dnevni unos pet obroka voća i povrća ključ dobroga zdravlja, spominje se blagotvorno djelovanje na povišen kolesterol u krvi, redukciju tjelesne mase, prevenciju kardiovaskularnih i karcinogenih bolesti.

Čisti voćni sok sadržava iste vitamine, minerale i fitokemikalije kao i svježe voće. Čaša voćnog soka ujutro već je jedan od pet preporučenih dnevnih obroka voća i povrća. Zašto onda ne bi dan započeli kako treba, sa šalicom voćnog soka?

Koliko puta dnevno treba jesti?

Ako ste zabrinuti oko tjelesne težine, trebate znati da su rezultati posljednjeg istraživanja pokazali da 2 veća obroka dnevno mogu više koristiti od više manjih obroka, čak i onda ako unosite jednak broj kalorija.

U istraživanju su sudjelovale osobe koje pate od dijabetesa tipa 2. Oni su u razdoblju od 12 tjedana pratili zadani program prehrane. Prva grupa je svaki dan jela 3 obroka i 3 međuobroka, a druga grupa 2 veća obroka (doručak i ručak). Obje grupe su unosile jednaku količinu kalorija i nutritivnih tvari.

Rezultati istraživanja su pokazali da su sudionici iz druge grupe nakon 12 tjedana smanjili indeks tjelesne mase za čak 3 puta više, u odnosu na sudionike iz prve grupe.

Kada smanjimo unos kalorija metabolizam se usporava. U ovom slučaju su osobe, koje su jele 2 obroka dnevno, održale metabolizam jednako brzim, kao i osobe koje su jele 6 puta dnevno. Znanstvenici vjeruju da je razlog taj što tijelo mora potrošiti više energije da bi razgradilo veći obrok.

Znanstvenici ističu da je istraživanje provedeno na osobama koje pate od dijabetesa tipa 2 i da ne znači da bi ovakav režim prehrane odgovarao svima, prenosi WomensHealthMag.

Prethodna istraživanja su pokazala da više manjih obroka u danu održava apetit pod kontrolom, a razina šećera ostaje stabilna. Na taj način se smanjuje učestalost žudnje za grickalicama, što pospješuje mršavljenje.

Čak i autori istraživanja ističu da konzumiranje samo 2 obroka dnevno nije dobra strategija za mršavljenje, barem ne za sve. Najbolje bi bilo kada bi jeli obilniji doručak i ručak, a laganiju večeru.

Ako ste skloni grickanju tijekom dana, osluškujte tijelo. Ponekad je to zapravo žeđ, ponekad glad, a ponekad je u pitanju pad razine šećera.

Vaše grickalice trebaju biti pune vlakana, a sadržavati malo kalorija. Na taj način ćete ostati duže siti i spriječiti nakupljanje suvišnih kilograma.

Bademi za ravan trbuh

Iako se smatraju orašastim plodovima, bademi su sjemenke biljke badema. Sirovi bademi su odlični za zdravlje i uklapaju se u svačiji režim prehrane.

Sirovi bademi ubrzavaju rad metabolizma, a istraživanja su pokazala da svakodnevna konzumacija badema mršavljenje ubrzava za čak 62%, razinu ukupne tjelesne masti smanjuje za čak 56%, a mršavljenje na području trbuha ubrzava za 50%.

Jednu porciju čini oko 23 badema, koja su sasvim dovoljna za zadovoljavanje tjelesne potrebe za proteinima i nezasićenim masnim kiselinama.

Proteini su ključni za gubitak abdominalne masti, a bademi su odličan izbor jer, uz proteine, sadrže gotovo sve nutrijente koji su potrebni za brzo i zdravo sagorijevanje masti.

Bademi se sporo razgrađuju, stoga ćete sitost osjećati znatno duže. Odličan su izvor dijetalnih vlakana, koji su neophodni za pravilan rad probavnog sustava.

Znanstvenici su dokazali da bademi uspješno smanjuju indeks tjelesne mase, ukupni postotak tjelesne masti, pomažu u izgradnji mišićne mase, reguliraju razinu krvnog tlaka i šećera i smanjuju rizik od nastanka raznih stanja i bolesti, uključujući:

    Bolesti srca i krvožilnog sustava
    Rak debelog crijeva
    Dijabetes tipa 2
    Pretilost
    Visoki krvni tlak
    Probavne smetnje

Prehrana igra ključnu ulogu u gubitku abdominalne masti. Vaš trbuh neće postati ravan ako ne jedete pravilno, čak ni onda ako vježbate svakodnevno. Zdrava prehrana uz svakodnevnu tjelovježbu je savršen recept za postizanje brzih, ali i zdravih rezultata.

Trebaju li nam multivitamini?

Multivitamini trebaju sadržavati svaku nutritivnu tvar koja je potrebna vašem tijelu, no sve veći broj istraživanja pokazuje kako multivitamini mogu imati štetno djelovanje na zdravlje.

Istraživanje američkih znanstvenika je pokazalo da većina multivitamina sadrži štetnu razinu metala koji povećavaju rizik od nastanka kognitivnih poremećaja kasnije u životu.

Prof. Neal D. Barnard je sa svojim stručnim timom analizirao sastojke multivitamina. Otkrili su da veliki broj multivitamina sadrži čak dvostruko veću razinu željeza i bakra, u odnosu na preporučenu razinu.

Prethodna istraživanja su pokazala da povećana razina željeza može uzrokovati nastanak Alzheimerove bolesti, a povećana razina bakra može uzrokovati nakupljanje plaka na krvnim žilama, čime se povećava rizik od nastanka srčanog i moždanog udara.

Istraživanja su pokazala da osobe, koje u tijelu imaju prekomjernu razinu bakra, imaju za 3 puta veći rizik od nastanka mentalnih bolesti.

Bakar i željezo povećavaju dotok kisika u mozak, što je dobro za svaku funkciju mozga. S druge strane, prekomjerna razina kisika u mozgu može uzrokovati nastanak oksidacijskog stresa, čime se povećava rizik od nastanka oštećenja neurona.

Multivitamini ne moraju nužno naškoditi zdravlju, dok god ih uzimate u skladu s preporukama liječnika. No, u većini slučajeva potreba za uzimanjem multivitamina ne postoji. Razinu nutritivnih tvari u tijelu možete povećati na potpuno prirodan i bezopasan način, prenosi HealthNews.

Znanstvenici ističu da svi ljudi, čija je prehrana raznolika, vjerojatno ne trebaju multivitamine. Vitamine D i B12 često ne unosimo dovoljno, stoga razmislite o uzimanju suplemenata jer ih pronalazimo u malom broju namirnica.

Ako vam vaš liječnik kaže da trebate uzimati multivitamine, potražite one koji ne sadrže bakar i željezo jer ih vjerojatno unosite u dovoljnoj količini putem mesa i povrća, kao i obogaćenih žitarica i mliječnih proizvoda.

Žitarice - zašto su tako važne?

Žitarice

Cjelovite i organski uzgojene žitarice sadrže bjelančevine, složene ugljikohidrate, vitamine B skupine, vlakna i balastne tvari. Složeni ugljikohidrati se postupno probavljaju, daju nam stabilnu, dugotrajnu energiju i, za razliku od jednostavnih ugljikohidrata, stabiliziraju razinu šećera u krvi.

Nažalost, u suvremenoj prehrani im nije dodijeljena važnost koju zaslužuju pa se često konzumira bijela, industrijski prerađena riža, a proizvodi od pšenice su često industrijski , od bijelog brašna. Moramo biti svjesni da je to zapravo 'mrtva' hrana koja nam čini više štete nego koristi...

Nema razloga da ne upotpunite svoju kolekciju organskih cjelovitih žitarica slijedećim članovima šarolike obitelji: smeđa riža, proso, amaranth, zob, raž, pšenica, heljda, ječam, pir, kvinoja, kukuruz, kamut, slatka riže, basmati riža, jasmin riža, divlja riža... Dat će vam energiju, upotpuniti okus jela, zasititi vas i iznenaditi svojom pristupačnosti, jednostavnom pripremom i povoljnom cijenom. Kuhana žitarica može stajati u frižideru i do 4 dana, što vam olakšava pripremu jela.
Evo nešto o prosu

Proso je prava jesenja žitarica, bogat je kalcijem i željezom i odlično se kombinira sa povrćem. Može se lagano prepržiti na tavi dok ne zamiriši, ali i ne mora. Kuha se 20 minuta u omjeru 2,5:1, tj. na šalicu prosa ide 2,5 šalica vode. Ove jeseni ga kombinirajte sa bundevom, neće vam biti žao!

    Zaboravljene žitarice- Zob, raž i heljda

ads