Akutno infektivna oboljenje sa prvenstvenim oštećenjem nepčanih krajnika. Uzročnik – najčešće streptokoke.
Pojavu angine podstiče hlađenje organizma, kao i prisustvo kronične upale nepčanih krajnika (lonzilitis).
Kaiaralna angina (najlakši oblik angine) počinje sa neznatnim otokom krajnika. Sluzokoža ždrijela postaje crvena. Osjeća se suhoća u grlu, a zatim se javlja bol pri gutanju. Kod odraslih se neznatno povećava temperatura, dok kod djece može dostići i do 40° C. Oboljenje traje 3-5 dana.
Kod lakuname angine svi simptomi su izraženiji. Temperatura se brzo povećava, javljaju se bolovi u grlu, slomljenost, glavobolja. U udubljenjima krajnika (lakunama) stvaraju se gnojni čepovi, koji izbijaju na površinu krajnika.
Folikularna angina javlja se obično iznenada: povećanjem temperature do 39° C, oštrim bolom u grlu. Ubrzo se javljaju bolovi (sijevanje u kostima) u zglobovima i na leđima, glavobolja, osjećaj opće slabosti. Na oteklim i crvenim krajnicima vidi se velika količina okruglih žutih tačaka – nagnojenih silnih dijelova krajnika (folikule).
Flegmonozna angina — gnojna upala tkiva oko krajnika i stvaranje apscesa. Temperatura se povećava do 39-40°C, javlja se drhtavica i opća slabost. Bol u grlu (najčešće sa jedne strane) brzo se pojačava, naglo se pojačava pri gutanju, otvaranju usta, što često prisiljava bolesnika da se odrekne od hrane i pića.
Kod angine se mogu javiti komplikacije – oboljenje zglobova, bubrega, srca.
Preporuke:
Što više piti tople napitke.
Ispiranje grla dezinfikujućim rastvorima.
Ispiranje grla svježim i ukuhanim urinom.
Masaža sa ukuhanim urinom.
Ispiranje nosa svježim urinom.
Likvidacija kroničnih žarišta infekcije (zubi sa karijesom, upala krajnika).
0 comments:
Post a Comment