Vagina sama po sebi stvara kiselu sredinu koja obično sprečava daljnje umnožavanjo gljivica Međutim, ukoliko dođe do opadanja nivoa kiselosti, ove se gljivice počinju brzo razmnožavati. Tako zapravo i dolazi do pojave gljivične infekcije.
Postoje određeni prirodni razlozi koji utječu na promjenu kiselinskog balansa u vagini, koji između ostalog uključuju menstruaciju, dijabetes i trudnoću. I određeni medikamenti kao što su pilule za kontrolu začeća, antibiotici i steroidi mogu narušiti ovaj balans.
Čist nekorišten tampon natopite jogurtom i zaledite. Tako zaleđen unesite direktno u vaginu. Ovaj će tampon biti pravo olakšanje za upalu koju izaziva gljivična infekcija. Možete koristiti i nezamrznuti tampon s jogurtom. Najbolje je da to učinite prije odlaska u krevet, jer ćete na taj način spriječiti da jogurt iscuri. Možete staviti uložak i spriječiti eventualno curenje jogurta.
Preporučuje se i konzumiranje jogurta, ali treba naglasiti da je liječenje na ovakav način dugotrajno. U svakom slučaju, ukoliko se plašite pojave gljivične infekcije, konzumiranje jogurta je dobar preventivan korak.
Bijeli luk odlikuju prirodna antigljivična svojstva koja pomažu u borbi protiv gljivičnih infekcija. Uzmite česmu bijelog luka, ogulite ga, omotajte gazom i oblikujte tampon, a potom ga unesite u vaginu. Vodite računa da tampon napravite i stavite tako da ga lako možete izvući nakon nekoliko sati ili ujutro nakon ustajanja iz kreveta.
Ulje čajevca koje je na svu sreću danas dostupno u prodavnicama, izuzetan je prirodni lijek u borbi protiv gljivičnih infekcija. Uzmite tampon i njegov vrh natopite nekom vrstom želea za podmazivanje, a potoni natopite tampon uljem čajevca. Ovaj žele se stavlja da bi se spriječilo da tampon upije ulje čajevca.
Unesite tampon u vaginu i ostavite ga preko noći. Vodite računa da ulje čajevca ne dođe u kontakt sa stidnicom, jer može uzrokovati intenzivan osjećaj pečenja
No comments:
Post a Comment