Ovom prilikom vam donosimo savjete i recepte na prirodnoj bazi za neke od spomenutih problema ispod.
Masna koža — blijedi ten
Čaj od peršina djelotvoran je za blijedi ten koji treba stimulirati i okrepljivati, a odličan za ispiranje masne kože.
Dodajte dobar prstohvat peršina u pola litre vode koja je tek provrela i odmah skinite s vatre (kuhanje uništava dragocjena svojstva peršina). Poklopite čaj i pustite da se pravi pola sata. Procijedite čaj, a kada se dovoljno ohladi, isperite lice nekoliko puta dnevno. Uvijek napravite nov čaj.
Komedoni, bubuljice, proširene pore
1. Kada se upotrebljava jednom tjedno, ova formula čini čuda za stiskanje pora i uklanjanje komedona i bubuljica: Istucite bjelanjak jajeta u pjenu i povežite ga jednom kavenom žličicom meda. Nanesite na lice i ostavite 15 minuta. Isperite toplom vodom, pa hladnom vodom. Osušite lice ručnikom.
2. Evo jednog starog, a još uvijek popularnog recepta u mnogim dijelovima svijeta. Priprema ga se i upotrebljava kao i prethodnu smjesu: Pomiješajte 80 grama samljevenog ječma, 30 grama meda i dovoljno istučenog bjelanjka da nastane tjestasta smjesa.
3. Posebice za komedone: Pomiješajte 225 grama bademova praha, 110 grama praha od korijena irisa, 30 grama izribanoga sapuna od maslinova ulja. Dodajte dosta vode da napravite tjestastu smjesu. Blago nanesite na lice, posebice oko komedona. Ponavljajte dok vam se koža savršeno ne očisti. Obilno isperite u hladnoj vodi.
Masna koža
1. Pomiješajte 8 do 10 centilitara (pola obične čaše) soka od krastavaca, 8 do 10 centilitara hamamelisove vode i 4 do 5 centilitara ružine vodice. Vrhovima prstiju umasirajte u kožu. Taj losion od krastavaca osvježava i omogućuje vašoj koži da opet diše. (Da biste dobili sok od krastavaca, operite ih, nasjeckajte i protisnite kroz platno, savijajući ga.)
2. Čaj od stolisnika čini čuda za masnu kožu. Neki botaničari preporučuju ga za akne. Stavite 30 grama listova stolisnika, svježih ili suhih, u posudu i dodajte pola litre vrele vode. Poklopite i ostavite tako deset minuta, a tada procijedite. Natopite platno tom otopinom i nanesite ga na lice. Ponovno ga natopite kada se počne hladiti jer oblog treba biti što je moguće vrući. Radite tako deset minuta, a potom obrišite lice bez ispiranja.
Postupak obavljajte ujutro i navečer.
Da biste postigli najbolje rezultate, posebice za akne, ustrajte nekoliko tjedana.
3. Čaj od kadulje, koji se priprema kao indijski čaj, jednostavan je ali djelotvoran lijek za masnu kožu. Operite lice više puta dnevno u procijeđenom čaju.
4. Ako su vam masne nosnice, pomiješajte jednu kavenu žličicu borne kiseline s jednom čašom ružine vode. Taj losion primjenjujte onoliko često koliko je potrebno.
Suha koža
Institut za medicinsku kozmetiku u SSSR-u savjetovao je ovo za suhu kožu: ne perite lice vodom i sapunom, već ga čistite svake večeri vatom natopljenom toplim biljnim uljem.
Suha koža i svrbež
Stavite pola kilograma zobenih pahuljica u platnenu vrećicu i čvrsto zatvorite. Uronite vrećicu u kupku i opustite se blago se masirajući vrećicom sa zobenim pahuljicama oko 20 minuta.
Ljuskava koža
Evo biljnog lijeka koji je potvrdilo vrijeme: pomiješajte dvije kavene žličice zobenih pahuljica s dovoljno maslinova ulja da nastane blijeda spužvasta tvar. Dodajte čašu tople vode. Kada se ohladi, procijedite smjesu kroz platno koje ćete uvijati kako biste iscijedili tekućinu. Nanesite je dva ili puta dnevno i ostavite da se upije. Taj preparat ne može se čuvati duže od 48 sati. Zato je pripremajte svaka dva dana.
Crvene mrlje
1. Limunov sok staro je sredstvo za uklanjanje crvenila s lica. Nanesite ga i ostavite da se osuši. Ponavljajte svakodnevno dok ne postignete željene rezultate.
2. Čaj od čička u destiliranoj vodi daje djelotvoran losion za crvene mrlje i nesavršenosti na koži.
3. Stari pariški losion: pomiješajte 3 centilitra limunova soka, 30 grama praška od kocelja (alauna, stipse) i dodajte pola litre ružine vode. Ulijte u bočicu i čvrsto je zatvorite. Prije primjene dobro protresite.
Žilice i bore
Izbočena područja masirajte kakao-maslacem. Odličan je za bore između obrva i oko usta. Pomaže i pri smanjivanju hrapavosti kože.
Ispucale ruke
1. Pomiješajte 3 centilitra ružine vode, 3 centilitra glicerina i 1,5 centilitara hamamelisove vode. Dobro protresite prije uporabe. Upotrebljavajte taj losion kao prevenciju kada su vam ruke mokre, nakon što ih brižljivo obrišete.
2. Ulje od sezamova sjemenja i bademovo ulje jednako su tako djelotvorni.
Ozebline
Napravite preparat od limunova soka pomiješanog s glicerinom.
Tvrda koža, ranice, lomljivi nokti
Česta primjena ricinusova ulja omekšava tvrdu kožu. Maslinovo ulje, također, čini kožu glađom. Neka ulje dobro prodre u kožu prije spavanja. Njime istrljajte i urasle nokte.
Ranice često mazite uljem od suncokretova sjemenja.
Hrapavi laktovi i koljena
Masirajte ih više puta dnevno bademovim uljem.
Ako su laktovi ili koljena promijenili boju, istrljajte ih polovicom limuna, a potom 10 minuta natapajte bademovim uljem. Činite to jednom ili dvaput tjedno. Laktovi i koljena trebali vi vam opet biti glatki i bijeli.
Smeđe mrlje
I muškarci i žene rijetko mirno prihvaćaju pojavu tih “grobljanskih cvjetova”.
Mnoga sredstva su se upotrebljavala da bi ti znakovi starenja nestali. Jedno od najstarijih sastoji se od trljanja ricinusovim uljem svake večeri dok ne nestanu. Neki ljudi preporučuju trljanje svježe iscijeđenim sokom od peršina.
Suvremeni autoriteti savjetuju dopunjavanje prehrane vitaminima C i E. Nutricionistica Adelle Daviš preporučuje uzimanje 100 jedinica vitamina E nakon svakog obroka.
Akne
Nijedna kožna boljka ne izaziva toliko preokupacija kao akne. Čistoća i zdrava prehrana su medu važnim faktorima u prevenciji i liječenju te neugodne kožne boljetice. Prehrana, prebogata masnim tvarima (kolači, bomboni, sladoledi, čokolada, pržene namirnice i slično), stimulira lojne žlijezde čije se masne izlučevine nakupljaju na površini kože. Posljedica toga je gnojni prištić.
Prema časopisu Journal of the American Medical Association (12. travnja 1958.), prehrana siromašna masnoćama mogla bi pripomoći pri rješavanju te vrste problema.
Ali, postoje i drugi aspekti liječenja i prevencije akni. Već dugo znamo da vitamin A, uziman oralno, djeluje protiv akni. No, nedavna iskustva dokazala su da je otopina koja sadrži kiselinu vitamina A (retinoičnu kiselinu) dva puta djelotvornija. Većina pokusa pokazala je da lokalna primjena te otopine počinje uklanjati akne nakon tri do četiri tjedna i da se koža može vratiti u normalno stanje nakon tri mjeseca. Istraživači koji su došli do tog važnog otkrića primili su srebrno odličje od svojih kolega dermatologa.
Liječenje akni i kožnih bolesti biljkama
Uz čistoću i uravnoteženu prehranu fitoterapeuti prepisuju i razne biljne preparate za akne. Neki preporučuju čaj od stolisnika kao svakodnevno piće i otopinu za obloge. (Piće i obloge napravite kao što je navedeno za masnu kožu.)
Prema jednoj specijaliziranoj publikaciji, jedna biljna formula daje odlične rezultate u liječenju akni, ekcema, lišajeva, furunkula i raznih dermatoza. U časopisu se navodi (Health from Herbs — Zdravlje uz pomoć biljaka, veljača 1955.):
Pomiješajte i stavite četvrtinu te smjese u pola litre hladne vode. Neka voda zakuha; ostavite 20 minuta da se kuha i procijedite da se ohladi.
Uzimajte jednu čašu dnevno sve do postizanja vidljivog poboljšanja.
Ekcem
Istraživači spominju mnoge slučajeve kada je povećanje višestruko nezasićenih masnih kiselina dovelo do znatnog poboljšanja. (Sva ulja koja potječu od žitarica ili biljnih izvora, sadrže nezasićene masne kiseline, kao što je, primjerice, ulje od pšeničnih klica, kukuruza i suncokretova sjemenja.) Ulja se upotrebljavaju u kuhinji ili se uzimaju žlicom.
Prema izvješću Leeove zaklade (veljača 1942.), 87 slučajeva kroničnog ekcema dobro je reagiralo na liječenje kukuruzovim uljem, dok su tradicionalni lijekovi godinama ostajali bez učinka.
Psorijaza
Tvrdi se i da nezasićene masne kiseline imaju blagotvoran učinak i na psorijazu. Testovi su otkrili da pacijenti koji pate od psorijaze imaju nisku razinu nezasićenih masnih kiselina. Unos ulja u njihovu prehranu dovodi do brzog povlačenja bolesti.
No comments:
Post a Comment