Pages

Sunday, 20 July 2014

Čajevi i obloži od trputca liječe 24 različite bolesti


Trputac je najpoznatiji kao lijek protiv kašlja i drugih bolesti dišnih puteva. Može ublažiti alergijske reakcije, olakšati stanje kod astme i iritabilnog crijeva. Izvana se koristi za liječenje posjeklina, svrbeža i ispucale kože, a lišće trputca staro je sredstvo protiv žuljeva.

Širokolisni trputac (Plantago major) i uskolisni trputac (Plantago lanceolata) imaju gotovo isto ljekovito djelovanje koje je poznato od davnina. Rabili su ga drevni grčki i kineski liječnici, a u srednjovjekovnim knjigama o ljekovitu bilju ta se vrlo cijenjena biljka preporučivala za čak 24 različite bolesti. Ta brojka nije pretjerana jer je i suvremena znanost otkrila mnoga ljekovita svojstva trputca.
I širokolisni i uskolisni trputac rabe se u narodnoj medicini kao losioni i napici za rješavanje vanjskih problema, primjerice svrbeža i ispucane kože, posjeklina te drugih površinskih ozljeda, ugriza kukaca ili upale očiju. U unutarnjoj uporabi trputac djeluje kao blago sredstvo za iskašljavanje, a sluzi koje sadrži trputac ublažavaju upale sluznice pa je izvanredan lijek protiv kašlja i bronhitisa. Također, može olakšati stanje kod astme, katara, laringitisa, faringitisa i različitih alergijskih reakcija koje izazivaju probleme s disanjem.
Čini se da trputac ima i antibakterijska svojstva jer novija istraživanja pokazuju da ekstrakt trputca uspješno djeluje kod plućnih infekcija. Zbog treslovine djeluje
Širokolisni trputac (Plantago major) i uskolisni trputac (Plantago lanceolata) imaju gotovo isto ljekovito djelovanje koje je poznato od davnina. Rabili su ga drevni grčki i kineski liječnici, a u srednjovjekovnim knjigama o ljekovitu bilju ta se vrlo cijenjena biljka preporučivala za čak 24 različite bolesti. Ta brojka nije pretjerana jer je i suvremena znanost otkrila mnoga ljekovita svojstva trputca.
I širokolisni i uskolisni trputac koriste se u narodnoj medicini kao losioni i napici za rješavanje vanjskih problema, primjerice svrbeža i ispucane kože, posjeklina te drugih površinskih ozljeda, ugriza kukaca ili upale očiju. U unutarnjoj uporabi trputac djeluje kao blago sredstvo za iskašljavanje, a sluzi koje sadrži trputac ublažavaju upale sluznice pa je izvanredan lijek protiv kašlja i bronhitisa. Također, može olakšati stanje kod astme, katara, laringitisa, faringitisa i različitih alergijskih reakcija koje izazivaju probleme s disanjem.
Čini se da trputac ima i antibakterijska svojstva jer novija istraživanja pokazuju da ekstrakt trputca uspješno djeluje kod plućnih infekcija. Zbog treslovine djeluje kao adstringens, a zbog sluzi ublažava upale. Koristi se kod katara gornjih dišnih puteva, kod upale sluznice usne šupljine i ždrijela te kod sindroma iritabilnog crijeva.
U narodnoj se medicini rabi za liječenje rana, često u mješavini s kamilicom, za ispiranje ili obloge. Smrvljeni listovi i sok iz listova sprečavaju nastanak oteklina i svr-beži kod uboda kukaca. Lišće trputca stavljalo se u cipele da ublaži žuljeve nastale dugim hodanjem. Svježi sok preporučljiv je i za proljetne kure, za “čišćenje krvi” i poticanje metabolizma. Zahvaljujući velikoj količini kalija, djeluje i diuretički.
Od trputca se priprema i starinski, ali vrlo učinkoviti sirup protiv kašlja. Svježe ubrane listove trputca položite u staklenu posudu u 5 centimetara debelim, blago natisnutim slojevima. Svaki sloj pospite šećerom. Posudu prekrijte gazom ili pamučnom krpom i stavite na sunce. Ostavite četiri – šest tjedana na sunčanome mjestu, procijedite i ulijte u staklenke. Ovaj sirup koristan je za iskašljavanje i smirivanje kašlja. Uzima se nekoliko puta na dan po jedna žličica. Sirup je prikladan i za djecu. Do sada nisu zabilježene nikakve štetne nuspojave kod uzimanja trputca.
LJETO JE VRIJEME ZA BERBU TRPUTCA
Listovi se beru od lipnja do listopada, po mogućnosti prije nego što biljke procvjetaju. Nakon svake kopnje trputac ponovo naraste. Vrlo je agresivna biljka, stoga ju je najbolje uzgajati u neuređenom dijelu vrta.
ČAJNA MJEŠAVINA PROTIV KAŠLJA
Trputac je odličan i u čajnim mješavinama. Za smirenje kašlja pomiješajte jednake količinetrputca, podbjela, kadulje i korijena omana. Žličicu mješavine prelijte šalicom vruće vode i pustite da odstoji 10 minuta.

No comments:

Post a Comment