DROGA:
MATRICARIAE (CHAMOMILLAE) FLOS: Cvjetove beremo za suha vremena, brzo ih sušimo i čuvamo u dobro zatvorenim posudama. Inače droga brzo gubi hlapivo ulje. Nakon godinu dana čuvanja količina hlapivog ulja smanjuje se za polovicu. Suha droga ima snažan, ugodan miris i aromatičan, blago gorak okus. Glavni su izvoznici droge Argentina, Egipat i istočnoeuropske zemlje.
CHAMOMILLAE AETHEROLEUM: Hlapivo se ulje dobiva vodenom destilacijom iz cvjetova. Ono je gusto tekuće, modre ili zelenkasto modre boje. Nema ga u prodaji.
STANIŠTE I RASPROSTRANJENOST: Raste u cijeloj Srbiji, BiH i Hrvatskoj, na obrađenim tlima, uz putove i ruševine, kao poljski korov.
SRODNE VRSTE: Rimska kamilica (Chamaemelum nobile (L.) Allioni; Anthemis nobilis) u zapadnoj Europi, osobito u Francuskoj, Engleskoj i Belgiji, ima sličnu važnost kao što kod nas i u zemljama njemačkog govornog područja ima prava kamilica. Činjenica da se u zapadnoj Europi pod nazivom »kamilica« podrazumijeva jedna druga biljka već nas je često vodila do zabune. U engleskoj i francuskoj literaturi pravu kamilicu nalazimo pod nazivom »njemačka kamilica«.
Cvjetovi plemenitog jarmena (CHAMOMILLAE ROMANAE FLOS) u tim se zemljama koriste kod sličnih tegoba kao i kod nas prava kamilica, iako se aktivne tvari obiju vrsta izrazito razlikuju. Plemeniti jarmen se prije svega koristi kod smetnji u probavnom traktu. Za njegovo hlapivo ulje karakteristični su esteri anđelikine kiseline i seskviterpeni (nobilin). Droga sadrži slične flavonoide kao prava kamilica. Hidroperoksidi koje sadrži djeluju antibakterijski i posvjeljuju kosu. Djeluju i kod živčanih smetnji, ali ta »antiagresivna« aktivna tvar još nije posve istražena. U Francuskoj, koja je glavni proizvođač te droge, godišnje se proizvede 75 tona suhih cvjetova.
Lažnu kamilicu (Chamomilla suaveolens (Pursh)) Rydberg (syn. Matricaria discoidea DC.) raspoznajemo po tome što ima ugodan miris koji podsjeća na ljekovitu kamilicu, a nema bijele jezičaste cvjetove. Raste uz puteve kao korov, u nekim područjima Hrvatske vrlo rasprostranjeno. Djeluje spazmolitički.
SASTAV I AKTIVNE TVARI: U cvjetovima se nalaze četiri glavne skupine aktivnih tvari: eterično ulje, flavonoidi, kumarini i polisaharidi. Eterično ulje (0,5-1,5%) sadrži cikličke seskviterpene, kao što su kamazulen i razni bisabololi. U drogi se nalazi matricin, bezbojni proazulen gorka okusa. Iz tog seskviterpenskog laktona tek pri vodenoj destilaciji eteričnoga ulja nastaje modro obojeni kamazulen. U čaju koji stoji dulje vrijeme matricin se djelomično mijenja, pa čaj zbog toga tamni.
DJELOVANJE I UPORABA: Matricin u čaju i kamazulen u hlapivom ulju djeluju protuupalno (antiflogističko djelovanje). Za djelovanje čaja zapravo su značajni brojni flavonski i flavonolni glikozidi. Novija su istraživanja pokazala da flavoni imaju spazmolitički učinak. Usto, djeluju antimikrobno i antiflogistički. Nastanak upala najintenzivnije sprječava flavon apigenin. Među kumarinima važni su umbeliferon i herniarin. Kao sastojak hlapivog ulja i abisabolol djeluje antiseptički i protuupalno te sluznicu želuca štiti od nastanka čireva. Kamilica potiče zacjeljivanje rana, sprječava djelovanje bakterijskih otrova (toksina) i potiče metabolizam kože. Osobito su važne sluzi. Sluzi i drugi polisaharidi ponajprije djeluju u vodenim pripravama. Različiti polisaharidi stimuliraju fagocitozu makrofaga i granulocita. Tako su i znanstveno potvrđene brojne preporuke za primjenu koje potječu iz narodne medicine. Drogu koristimo za želučane i crijevne bolesti. Kod upale želučane sluznice još je i danas preporučljiva i učinkovita ulkusna kura. Važno je samo za nju odvojiti dovoljno vremena i pravilno je provesti. Zbog spazmolitičkog djelovanja čaj od kamilice ublažava bolove kod menstruacije, kod žučnih i crijevnih kolika. Kamilica aktivira tjelesne obrambene sustave kod akutnih i kroničnih infekcija. Često se koristi i u homeopatiji, osobito u liječenju djece i u ginekologiji.
UPORABA U VETERINI: Primjenjujemo je za iste indikacije kao i kod ljudi. Masti s kamilicom vrlo su djelotvorne kod upala vimena. Mljevenu drogu koristimo za posipanje rana. Čaj i razrijeđenu tinkturu primjenjujemo u oblozima i za ispiranje rana.
NEŽELJENA DJELOVANJA: Kod dugotrajne uporabe prevelikih količina droge dolazi do nervoze i vrtoglavice.
PRIPRAVCI:
ČAJ: Dvije čajne žličice droge spravljamo kao oparak. Pijemo po tri do četiri šalice na dan. Čaj koristimo za grgljanje kod upala usne šupljine i ždrijela. Kod upala kože, opeklina, nakon kvarcanja, kod nečiste kože i osjetljive dječje kože koristimo čaj za pranje ili parne kupelji.
TINKTURA: Kupujemo je u ljekarni ili je spravljamo sami. 20 g suhe droge prelijemo sa 100 ml 70 postotnog etanola.
INHALACIJE: Za inhalacije koristimo čaj ili 15-20 kapi tinkture.
KUPELJI: 100 g droge prelijemo litrom vode i ostavimo da pokriveno odstoji 15 minuta. Vodi za kupelji možemo dodati i tinkturu. Kupelji pomažu pri upalama kože i sluznica, kod kroničnih ekcema, svrbeža kože i hemoroida.
No comments:
Post a Comment