Stanište: Pradomovina bosiljka ja Indija. Davno, već prije oko 5500 godina poznavali su ga Egipćani, o čemu govore ostaci biljaka pronađeni u grobnicama piramida iz toga razdoblja. Bosiljak je poznata i cijenjena ljekovita i začinska biljka. Prema nekim starim zapisima na prostoru srednje Evrope prenijeli su ga monasi u 12. vijeku. Na novim prostorima vrsta se udomaćila i uzgaja se u vrtovima. U južnim dijelovima Evrope ponegdje se može naći i van vrtova. Za uzgoj bosiljka potrebna su gnojena tla bogata humusom, te sunčana i od vjetra zaštićena staništa. Biljka je naročito osjetljiva na niske temperature, a ne podnosi ni zalijevanje hladnom vodom. Bosiljak se uzgaja u vrtovima i loncima. Cijela biljka je veoma ugodna mirisa.
Ljekoviti dio biljke: za lijek se upotrebljava cijela biljka sa sjemenom. Dosada utrvđene ljekovite i djelotvorne materije su: eterična ulja, cineol metil-kalvikol, tinol lineol, kamfor, jedan glikozid i kiseli saponin, kao i niz drugih još nedovoljno istraženih materija. Bosiljak u narodnoj medicini ima vrlo široku primjenu kod liječenja ljudi i životinja. Primjenjuje se kod liječenja upala (želuca, crijeva), kod kašlja, početnih stanja tuberkuloze, kod bolesti mokraćnih organa (bubrega, mjehura). Najčešće se primjenjuje u obliku čajeva.
Ljekovito djelovanje: bosiljak se koristi za umirenje živaca, grčeva u želucu, lakše mokrenje, liječenje astme i zapaljenje bubrega. Koristi se, takođe, za poboljšanje apetita i protiv nesanice. Sjemenkama bosiljka liječe se mokraćni organi.
No comments:
Post a Comment